15-05-2016 Lech Poznań-Ruch Chorzów

Utworzono: sobota, 04, czerwiec 2016 Poprawiono: sobota, 04, czerwiec 2016 Karol Burchardt Drukuj E-mail

Lech Poznań - Ruch Chorzów 3:0

15.05.2016

Lech Poznań wygrał w meczu 37. kolejki Ekstraklasy z Ruchem Chorzów 3:0. Było to pierwsze ligowe zwycięstwo od blisko pięciu tygodni. Bramki dla Kolejorza zdobywali Kamil Jóźwiak, dla którego było to pierwsze trafienie w Ekstraklasie, Karol Linetty i Maciej Gajos.

Piłkarze Lecha od początku przeważali. Już w 7. minucie świetną okazję na objęcie prowadzenia zmarnował Dawid Kownacki. 19-latek przejął piłkę przed szesnastką gości, minął Mateusza Cichockiego i zdecydował się na uderzenie. To jednak było niecelne. Z kolei minutę później młody napastnik Lecha nieczysto trafił w piłkę. Kolejorz musiał jednak być czujny. W 20. minucie spotkania po stracie Abdula Aziza Tetteha, groźnie uderzał Artur Lenartowski. Dobrze w tej sytuacji zachował się Jasmin Burić, który obronił groźny strzał pomocnika Ruchu.

Sześć minut później poznaniacy objęli prowadzenie. Z lewej strony boiska piłkę w szesnastkę zagrał Maciej Gajos, a do siatki skierował ją Kamil Jóźwiak. 18-latek przerwał tym samym trwającą blisko 530 minut serię bez zdobytej bramki. I już sześć minut po tym trafieniu mógł podwyższyć prowadzenie. Po raz trzeci w tym spotkaniu próbował Dawid Kownacki, który uderzał z dystansu. Lepszy od piłkarza Lecha był Wojciech Skaba, który odbił piłkę na rzut rożny.

W ostatnich minutach pierwszej części spotkania dużo pracy miał Jasmin Burić. Bośniak wpierw świetnie interweniował po strzale z dystansu Łukasza Hanzela, gdy ten huknął z dystansu. Chwilę później był też czujny przy strzale Marka Zieńczuka. Pomocnik Ruchu był niepilnowany w polu karnym i oddał groźne uderzenie. Ponownie jednak górą był Burić, który odbił piłkę przed siebie i uchronił swój zespół od straty bramki.

Po wznowieniu gry po przerwie Ruch przejął inicjatywę, a Kolejorz szukał okazji do kontrataków. Tych było wiele, ale większość z nich nieudana. U poznaniaków zawodziło ostatnie podanie. Chaotyczną grę mogli wykorzystać goście. Groźny strzał na bramkę Lecha oddał Łukasz Surma, ale jego strzał minął nieznacznie słupek bramki Kolejorza. Po drugiej stronie boiska uderzał Szymon Pawłowski, ale skrzydłowy gospodarzy zrobił to bardzo niecelnie.

W końcu gospodarze odzyskali inicjatywę nad spotkaniem. W 64. minucie lechici mieli doskonałą okazję do podwyższenia prowadzenia. Szymon Pawłowski zagrał do Marcina Kamińskiego, który oddał piłkę do będącego w sytuacji sam na sam Dawida Kownackiego. Napastnik Lecha podał futbolówkę do Kamińskiego, ale ten uderzył obok słupka bramki Ruchu Chorzów, który wciąż miał szanse na osiągnięcie dobrego wyniku przy Bułgarskiej.

Obrońca Lecha mógł kilka minut później zdobyć bramkę, ale zabrakło mu dokładności. Po dobrym dośrodkowaniu z rzutu wolnego, wyskoczył w powietrze, ale uderzył obok słupka. Kilka chwil później na mocne uderzenie z dystansu zdecydował się Maciej Gajos, a świetnie interweniował Wojciech Skaba, który odbił piłkę do boku i ta opuściła boisko.

W 77. minucie spotkania na boisku pojawił się Krzysztof Kotorowski. Dla 39-letniego bramkarza, który po sezonie kończy karierę było to ostatnie spotkanie w barwach Kolejorza. Chwilę po wejściu na boisko Marcin Kamiński przekazał mu opaskę kapitana. Doświadczony golkiper chwilę później mógł razem z drużyną cieszyć się z drugiej bramki. Szymon Pawłowski przerzucił piłkę do Kamila Jóźwiaka, a ten wycofał ją do Karola Linettego, który strzał obok słupka pokonał bramkarza Ruchu.

To jednak nie był koniec strzelania przy Bułgarskiej. W 86. minucie prostopadłą piłkę zagrał Tamas Kadar. Obrońca Lecha zauważył wychodzącego na wolne pole Macieja Gajosa. Pomocnik Lecha znalazł się w sytuacji sam na sam, minął bramkarza Ruchu i skierował piłkę do pustej bramki. Wynik spotkania w doliczonym czasie gry mógł ustalić 16-letni Przemysław Bargiel. Pomocnik Ruchu uderzył mocno w kierunku bramki Kotorowskiego, ale piłka trafiła w Macieja Wilusza i opuściła boisko. Sędzia kilka chwil później zakończył mecz.

LECH POZNAŃ - RUCH CHORZÓW 3:0 (1:0)

Bramki: Jóźwiak (26), Linetty (82), Gajos (86)

Żółta kartka: Jóźwiak

Lech Poznań: Jasmin Burić (78. Krzysztof Kotorowski) - Robert Gumny, Paulus Arajuuri (86. Maciej Wilusz), Marcin Kamiński, Tamas Kadar - Abdul Aziz Tetteh, Karol Linetty - Kamil Jóźwiak, Maciej Gajos, Szymon Pawłowski - Dawid Kownacki (87. Piotr Kurbiel)

Ruch Chorzów: Wojciech Skaba - Martin Konczkowski, Rafał Grodzicki, Mateusz Cichocki, Marek Zieńczuk - Łukasz Surma, Artur Lenartowski (77. Tomasz Podgórski) - Łukasz Hanzel, Patryk Lipski (57. Przemysław Bargiel), Łukasz Moneta - Mariusz Stępiński(82. Łukasz Siedlik)

Widzów: 11319