Historia królowej sportu w niebiesko-białych barwach

Poprawiono: czwartek, 18, czerwiec 2015 Drukuj E-mail

HISTORIA SEKCJI LEKKOATLETYCZNEJ


Sekcja lekkoatletyczna powstała w 1929 roku, gdy TS Liga Poznań Dębiec przeistaczał się w KS KPW Liga Poznań-Dworzec. Wojciech Pater, który dwukrotnie piastował w klubie funkcje prezesa, był jednym z kilku bardzo mocno zaangażowanych w działanie sekcji. Obok niego nie mniejszym oddaniem w pracę na jej rzecz, a także na rzecz sekcji piłkarskiej wykazywali się : Józef Chrobak, Franciszek Krupka, Radosław Kupś, Józef Raburski, Eugeniusz Sadlik, Edmund Stroiński,  Wacław Skowroński.
Miejscem treningów, także startów w zawodach były obiekty na Wildzie. Stadion Sokoła przy Drodze Dębińskiej, w okresie zimowych przygotowań tamtejsza hala, stadion miejski, treningowy obiekt przy ulicy Kolejowej, a od 1935 roku po przeprowadzeniu III Ogólnopolskich Igrzysk Sportowych Kolejarzy obiekt na Dębcu zaczyna spełniać rolę bazy treningowo-startowej.
W 1936 roku junior KPW Józef Rutkowski sięga po pierwszy, historyczny tytuł mistrza Polski sekcji l.a. Miano najlepszego wywalczył w biegu na 100 metrów. Dwa lata później nasi lekkoatleci w zespołowej klasyfikacji mistrzostw kraju zdobywają srebrne medale. Po wojnie wznowienie treningów odbywa się na dębieckim stadionie. Z piłkarzami, a do tego z zawodnikami sekcji gier sportowych jest niemiłosiernie ciasno.
Wyniki uzyskiwane przez lekkoatletów po pracy w tych warunkach zasługują na podziw. Wybijająca się zawodniczką jest sprinterka Józefa Wichrowska-Bronowska. Wśród mężczyzn pierwszoplanową postacią staje się reprezentant Polski, olimpijczyk, a w barwach powojennego ZZK od 1949 roku Edward Adamczyk. W 1949 roku zostaje mistrzem Polski w skoku w dal. Rok później ciasnota Dębca doskwiera na tyle lekkoatletom, że ci przenoszą się na obiekt byłego Pocztowca. Stamtąd po kolejnych pięciu latach wędrują na stadion Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego przy Drodze Dębińskiej. Tam też kończy swój żywot sekcja królowej sportu. Uchwałą zarządu klubu w lipcu 1961 roku przestaje istnieć.

Maciej Markiewicz

źródło:
http://www.kibicpoznanski.pl/lech-poznan/history/327-nie-tylko-futbol.html

Odsłony: 483

Statystyki

Użytkowników:
1
Artykułów:
1470
Odsłon artykułów:
1184295